EMDR therapie.net
Netwerk van EMDR-therapeuten
EMDRtherapie

Seval | EMDR-therapist

EMDR-therapist - Amsterdam - Seval
Psychologist Amsterdam
Johannes Verhulsstraat 96, 1071 NK
Keizersgracht 394, 1016 GB Amsterdam
Send a message

✓ I also offer online therapy

Great, you are taking the first step.
Leave a message and I will contact you as soon as possible.


Name
City/town
Email
Telephone
MessageEMDR-Therapy Amsterdam

Hello,

I'm Seval, a psychologist of Turkish origin and a certified EMDR practitioner accredited by EMDR-Europe.

With our increased awareness of traumatic experiences, the word trauma has become more common in our everyday language. In the past, when trauma was mentioned, earthquakes, floods, accidents and wars came to mind but the definition of trauma has expanded. Trauma was defined as events that terrified the individual, evoked feelings of helplessness and deeply shook the sense of trust in the world. Nowadays, any experience that has a lasting adverse impact on an individual is considered a form of trauma. In other words, whether an event is deemed traumatic or not depends more on how the person perceives it rather than the nature of the event itself.

EMDR is a therapeutic approach originally developed for trauma treatment. Its effectiveness in addressing Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) has been supported by numerous studies conducted worldwide. Given that a substantial proportion of psychological disorders are in some way connected to traumatic experiences, the application of EMDR therapy has been broadened to encompass various problem areas, including anxiety issues, specific phobias, depression, low self-esteem, and more. Research has also demonstrated its efficacy in these domains.

 

EMDR therapy is theoretically based on the Adaptive Information Processing model. This model proposes that unlike the regular life experiences, traumatic life experiences stored in the brain in an isolated memory network where they hold the emotions and body sensations of the initial event.

 

EMDR therapy helps the brain to restore those memories in a more adaptive way by revisiting them in a safe environment created with the help of the therapist, accompanied by bilateral stimulation. Successful therapy requires a careful investigation of the current problem and identifying the negative cognitions that are associated with it. After a detailed therapy plan is created by listing the memories that support these beliefs, the identified memories are reprocessed. It is crucial that the therapist applying the EMDR therapy to have a good grasp of psychopathology and the functioning of the mind. 


About me
I graduated from Boğaziçi University's Psychology department in 2007, followed by a master's degree in clinical psychology at Istanbul University. I'm currently pursuing my Ph.D. in psychology at Goethe University, Frankfurt focusing on the role of mentalization capacity (the ability to reflect on mental states) in acculturation among immigrants. 

Before establishing my own practice, I accumulated years of experience as a psychologist, working in various institutions in Turkey. One of these was the largest mental health hospital in Turkey, where I had the opportunity to assist clients with a wide range of mental health concerns. Throughout my career, I have provided therapy to individuals with histories of trauma, as well as those dealing with depressive and obsessive symptoms, self-esteem, anxiety, relationship challenges and so on.

 

Please do not hesitate to get in touch if you'd like more information or wish to schedule an appointment.

 

Seval
----
Travmatik yaşantılar konusunda farkındalığımızın artmasıyla birlikte travma kelimesi de günlük dilimizde daha fazla yer bulur oldu. Eskiden travma dendiğinde deprem, sel, kaza, savaş gibi durumlar akla gelirken günümüzde travmanın tanımı daha esnek bir hale geldi. Şimdiye kadar bireyi dehşete düşüren, onda çaresizlik duyguları uyandırıp dünyaya karşı güven duygusunu derin biçimde sarsan olaylar olarak tarif edilen travma, günümüzde kişide uzun süreli negatif etki bırakan olayların tümünü kapsyor. Yani günümüzde herhangi bir olayın travmatik olup olmayaşını olayın niteliğinden çok kişinin onu nasıl algıladığı üzerinden değerlendiriyoruz.

 

EMDR travma tedavisi için geliştirilmiş ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) tedavisindeki etkinliği tüm dünya genelinde yapılan çok sayıda araştırma ile kanıtlanmış bir terapi yöntemidir. Psikolojik rahatsızlıklarının önemli bir kısmının bir şekilde travmatik olaylarla ilişkili olduğu gerçeğinden yola çıkarak EMDR tedavisi zamanla çok çeşitli problem alanlarında da uygulanmaya başlanmış ve kaygı problemlerinden, özgül fobilere, özgüven eksikliğinden depresyona uzanan geniş bir yelpazede etkin bir tedavi yöntemi olduğu çok sayıda araştırma ile kanıtlanmıştır.

EMDR kuramsal olarak adaptif bilgi işleme bakış açısına dayanmaktadır. Bu kuram, kişinin baş etmek için yeterli kaynaklara sahip olmadığı bir anda karşılaştığı zorlayıcı deneyimlerin zihninde diğer deneyimlerden daha farklı olarak, izole bir anı ağında kaydedildiğini öne sürer. EMDR terapisinde travmatik anı, terapistin yardımı ile inşa edilen güvenli bir ortamda, bileteral (iki taraflı) uyarımla yeniden ziyaret edilir ve anının zihinde daha adaptif bir biçimde yeniden kaydedilmesi sağlanır.

Sağlıklı bir terapi süreci güncel problemin iyi bir şekilde masaya yatırılarak bu problemin kişinin adaptif olmayan hangi inançları ile ilişkili olduğunun anlaşılmasını gerektirir. Ardından bu inançları destekleyen anılar tespit edilir ve ayrıntılı bir terapi planlaması yapılır. Son aşamada tespit edilen anılar bileteral uyarımla çalışılır. EMDR terapisini uygulayan terapistin iyi bir ruh sağlığı bilgisine sahip olması oldukça önemlidir.

 

Hakkımda

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum, ardından İstanbul Üniversitesi'nde klinik psikoloji yüksek lisansı derecesi aldım. Halen Frankfurt Goethe Universitesinde psikoloji doktorama devam ediyorum ve göçmenlerde mentalizasyon kapasitesinin (ruhsal durumlar üzerine düşünebilme kapasitesi) yeni kültürle ilişkilenmedeki rolünü inceliyorum.

2011 yılından bugüne psikoterapi seansları yürütüyorum. Kendi pratiğimi kurmadan önce Türkiye'de uzun yıllar farklı kurumlarda klinik psikolog olarak görev aldım. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde çalıştığım 8 yıl boyunca çeşitli psikiyatrik sorunları olan çok sayıda kişinin tedavi sürecinde rol aldım. Depresyon, obsesif şikayetler, kaygı bozuklukları, ilişki problemleri, travma gibi çok farklı alanlarda sıkıntıları olan çok sayıda bireyle terapötik olarak çalıştım. 

 
Hakkımda daha fazla bilgi almak ya da randevu oluşturmak için bana ulaşabilirsiniz. 

 

 


Registrations

Fees

  • Individuele psychotherapie: 50 minuten- 90 euro 
  • EMDR-therapie: 80 minuten- 115 euro 

Availability (Opening hours)

Monday -
Tuesday -
Wednesday 09.00-18.00-online
Thursday 08.30-18.00
Friday 09.00-18.00
Saturday -
Sunday -

Location


Contact me

Do you want to make an appointment or do you have a question?

Send a message
( No, I will search some more )
Great, you are taking the first step.
Leave a message and I will contact you as soon as possible.


Name
Place
Email
Telephone
Message


© Emdrtherapie.net - Emdr-therapie bij trauma, angsten en ptss in Nederland
| Disclaimer | Privacy verklaring | Reviews | Login |